SERKAN BOZKURT
TARİFLER

Akdeniz Usülü Fırında Tavuk

07.06.2017

1 kişilik

Taze patatesler bir parmak kalınlığında halkalar şeklinde kesilir. Limonlar patatesin kalınlığının yarısı şeklinde ,kiraz domatesler ortadan ikiye kesildikten sonra taze fesleğen ince şeritler şeklinde doğranır. Arpacık soğanlar soyulur.

Bir fırın kabının içerisine tüm malzemeler tavuğun parçaları ile eşit orantıda dağıtılıp yerleştirildikten sonra üzerine sızma zeytinyağı gezdirilir. Üzerine fesleğen yaprakları ve tuz serpilip üzeri alüminyum folyo ile kapatıldıktan sonra 180 derece önceden ısıtılmış fırında 45 dakika üzeri kapalı 10 dakikada üzeri açık olarak pişirilerek servis edilir.

MALZEMELER

Malzemeler

1 adet Bütün Tavuk

8-10 adet Horeca Select Taze Patates

100 gr Arpacık Soğan

4 adet Horeca Select Limon

½ paket Horeca Select Taze Fesleğen

1/10 paket Horeca Select Taze Kekik

100 gr Horeca Select Kiraz Domates

2 yemek kaşığı Aro Sızma Zeytinyağ


NASIL YAPILIR

püf noktaları

Tavuk Nasıl Bölümlere Ayrılır?

Tavuk kesme tahtasının üzerine alınır.

İlk olarak butları elle hareket ettirildikten sonra elde gerdirilerek gergin yere bıçak vurulup gövde ile but arasındaki bağlantı yeri görülür ve eklem yeri bıçak ucu ile kafesten ayrıldıktan sonra kesilir.Arzuya göre Butun bagetini ayırmak isterseniz tekrar eklem yerinden bıçak yardımı ile ayırdıktan sonra üst kısmını tavuk pirzolalık olarak kullanabilirsiniz.

Göğüs kafesinin altında kalan tavuğun kuyruk kısmına uzantılı sırt bölgesi elle hareket ettirildikten sonra kafesi çevreleyen çebrin tam başladığı yerden bıçak ile ayrılır,bu kısmı çorba ve tavuk suyu yapımında kullanınız.

Tavuğun kanatlarını göğüs kafesine bağlı olduğu noktadan ayırınız. Geriye kalan göğüs kafesinin sağında ve solunda kalan göğüs etlerini kafesin uç kısmından boyuna doğru orta kemiği bıçağınızla takip ederek ve sıyırarak alınız.