SERKAN BOZKURT
TARİFLER

Fesleğenli Bıldırcın Dolması ile Balsamikli Çiçek & Kayısı Sotesi

07.06.2017

1 kişilik

Fesleğenli tavuk fars

Piliç göğsü iri küp parçalar şeklinde doğranır. Bir parçalayıcı içerisine alınan etlerin üzerine krema,ardından buz,tuz ve karabiber eklendikten sonra koyu kıvamlı bir püre haline gelinceyedek parçalıyıcıdan geçirilir.


İnce şerit ler halinde kesilmiş fesleğen farsın içerisine ilave edilip karıştırıldıktan sonra bir sıkma torbasına doldurulur. Bıldırcının iç kısmına torba ile fars göğüs kafesi tam siskin gözükene kadar sıkılır ve aynı işlem arka kuyruk tarafından tekrarlanır. Bir fırın tepsisine alınan bıldırcın dolmasının üzerine çok az zeytinyağ gezdirildikten sonra tuz,karabiber ve kırmızı toz biber ekilerek önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 20 dakika pişirilir.

Balsamikli Çilek&Kayısı Sotesi

*Çilekler dörde,kayısılar karpuz dilimi şeklinde bölünür.

*Derin bir tavaya tereyağ koyulup eritildikten sonra ilk olarak kayısılar daha sonra çilekler ilave edilip yaklaşık 2 dakika sotelenir ,tuz ve karabiber ile tatlandırılarak ocaktan alınır.

Servis tabağının ortasına koyulan çilekli kayısının üzerine bıldırcın dolması koyulduktan sonra etrafına balsamic sirkesi gezdirilerek taze nane ile süslendikten sonra servis edilir.MALZEMELER

Malzemeler

Fesleğenli bıldırcın dolması;

1 adet bıldırcın

1/2 adet piliç göğüs

½ çay bardağı Horeca Select krema

1 çay bardağı buz

1/10 paket taze fesleğen

1 çay kaşığı Aro Tuz


Balsamikli Çilek&Kayısı Sotesi

80 gr Çilek

80 gr Kayısı

1 yemek kaşığı Horeca Select tereyağ

2 yemek kaşığı balsamik sirkesi

½ çay kaşığı tuz

¼ çay kaşığı karabiber

1 dal taze nane


NASIL YAPILIR

Bıldırcın nasıl doldurulur?

Bıldırcın iç kemikleri alındıktan sonra iç dolgu malzemesi arzuya göre değişir bu kimi zaman bir iç pilav kimi zaman fars dediğimiz etten hazırlanan koyu kıvamlı jele benzeyen ve istenilen malzeler ile aroma ve lezzet kazandırılabilen piştiğinde tekrar bir et kütlesi haline dönüşebilen harç ile de doldurulabilir.


Şok Bıldırcın Nasıl Çözdürülmeli

-18 de saklanan bıldırcınızın çözdürme işlemini mutlaka dondurucudan aldıktan sonra +2-+4 derece buzdolabında bekleterek yapınız,çözülme işlemi için normal oda ısısını kullanmayınız.Bu etinizdeki mikrobiyolojik üremenin ve hızlı şekilde bozulmanın önüne geçmeyi sağlar.