SERKAN BOZKURT
TARİFLER

Kaz Ciğeri ve Kırmızı Şaraplı Armut

30.05.2017

1 kişilik

Kaz çiğeri bir parmak eninde parçalar şeklinde kesilir. Üzerine tuz ve karabiber serpilditen sonra çok hafif una batırılır.


Ayçiçek yağı Teflon bir tavaya dökülüp kızdırıldıktan sonra kaz ciğerleri sadece dış yüzeyleri kızarıp kabuk tutana kadar hızlıca pişirilir. Armut ortadan ikiye kesildikten sonra orta çekirdekli kısmı alınıp ince karpuz dilimleri şeklinde kesilir. Bir tavaya armut dilimleri,çubuk tarçın ve karanfil alındıktan üzerine kırmızı şarap dökülüp kısık ateşte armutlar şarabı çekinceye dek ters düz edilerek pişirilir. Kırmızı şaraplı armut servis tabağının ortasına üzerine kaz ciğerleri koyulup taze nane ile süslendikten sonra servis edilir.


MALZEMELER

Malzemeler

120 gr Kaz ciğeri

½ çay kaşığı tuz

¼ çay kaşığı karabiber

1 yemek kaşığı Aro ayçiçekyağı


Kırmızı Şaraplı Armut

1 adet armut

1 adet çubuk tarçın

4-5 adet karanfil

1 çay bardağı kırmızı şarap

1 dal taze nane


NASIL YAPILIR

püf noktaları

Kaz ciğeri yapısı aşırı yağlı olduğu için kuru ısıyla çok uzun süre temas ettirilmez,en çok kullanılan servis çeşitlerinden biri olan tavada pişirilme ciğerin sadece dış yüzeylerinin pişirilip bir kabuki bağlaması ve içine ısının yavaşça işlemesi ile yağının dışarıya bırakmamasının sağlanması ve yenilebilir pişmişliğe getirilmesidir,buna uluslararası mutfaklarda seared denilmektedir.

Genel olarak iki şekilde pişirilme yöntemi serviste karşımıza çıkan kaz ciğerinin bir diger gelenekselleşmiş tarifi kaz ciğeri terindir. Terin yiyeceğin farklı malzemeler ile karıştırıldıktan sonra püre haline getirilip fırında benmarie usulü pişirilmesi ile tekrar yeni bir kütle haline dönüştürülmesidir.