SERKAN BOZKURT
TARİFLER

Kadayıfa Sarılı Karides Pirpirim Salatası Üzerinde,Zencefilli Nar Jelly ve Krem Balsamik


07.06.2017

1 kişilik

Karides kuyuruk ucu bırakılarak temizlenip yıkanır. Zeytinyağ bir karıştırma kabının içerisine alınır ve içerisine çok ufak doğranmış sarımsak ,pulbiber,taze kekik dalları,deniz tuzu ilave edilerek karıştırıldıktan sonra karides içerisinde 2 saat bekletilerek marine edilir.

Taze kadayıƒ elde havalandırılarak tezgah üzerine ince uzun 3 parmak eninde yayıyılıp üstüne marine edilmiş karides koyularak sarılıp son noktası yumurta akına batırılıp derin kızgın kızartma yağında kızartılır. Nar ortadan ikiye kesilerek kesilmiş tarafı avuç içerisine gelecek şekilde tutulup bir kaşık ile dövülüp nar taneleri ayıklanır. Semizotu yaprakları kök gövdeden ayıklanıp derin karıştırma kasesinin içerisine alınır,nar taneleri,zeytinyağ,fileto edilmiş limon dilimleri,tuz ve rendelenmis kaşar peyniri eklenerek harmanlanır.

Ayıklanan nar derin saplı bir tava içerisine alınıp içereisine toz şeker,himalaya tuzu,elma sirkesi,su ve ince kıyılmış zencefil turşusu eklenerek 10 dakika kaynatılıp süzdürülerek buzlu su içerisinde bekletilip yumuşatılmış yaprak jelatin eklenerek karıştırılıp streç çekilmiş bir büyük tabağa dökülerek oda ısısında soğutulup dolaba alınarak donması sağlanır. Derin saplı bir tava icerisine balsamik sirkesi,bal ve kırmızı şarap eklenerek yavaş yavaş kaynatılarak çekmesi ve kalınlaşması sağlanır.


MALZEMELER

Kadayıfa Sarılı Karides;

1 adet Jumbo Karides

20 gr Taze Kadayıƒ

¼ adet Yumurta Akı

1 gr Pulbiber

¼ diş Sarımsak

1 Dal Taze Kekik

5 gr Zeytinyağ

1 çay kaşığı deniz tuz

Kızartma yağı

Pirpirim Salatası;

1/6 bağ Semizotu

¼ adet Nar

10 gr Eski Kaşar

10 gr Zeytinyağ

¼ Limon

1 çay kaşığı Tuz

Zencefilli Nar Jelly;

1 adet Nar

20 gr Toz Şeker

2 gr Himalaya Tuzu

1 Yemek Kaşığı Elma Sirkesi

1 Çay Bardağı Su

2 Yaprak Zencefil Turşusu

½ adet yaprak Jelatin


NASIL YAPILIR