SERKAN BOZKURT
TARİFLER

Pancarlı ve Limon Çiçekli Kalamar Kızartması / Tartar Sos

07.06.2017

1 kişilik

Dondurulmuş kalamar buzdolabında çözdürüldükten sonra derin bir kabın içerisine alınıp üzerine 1 şişe soda,süt ve tuz eklendikten sonra 10 dakika ovulur.

Ayrı bir derin kabın içerisine yumurtalar kırılır içerisine soda,pancar suyu,nişasta ve tuz ilave edildikten sonra içerisinde hiç ytopak kalmayacak şekilde karıştırılır,limon çiçeği ince kıyıldıktan sonra karışıma eklenip son bir kez daha karıştırılır.

Ekmek içi bir kaseye alındıktan sonra üzerine 1 su bardağı soğuk su eklenip ıslatılşdıktan sonra iyice sıkılır,bir parçalıyıcı alınan ekmeğe 1 adet yumurta sarısı ilave edilip biraz çekildikten sonra içerisine mısırözü yağı,kapari,yeşil zeytin dilimleri ve kornişon turşu eklenip tekrar parçalayıcı çalıştırılır.

Süt ve soda içerisindeki kalamarlar çıkartılarak pancarlı ve nişastalı karışıma bırakılıp harmanlandıktan sonra kızgın derin kızartma yağında tek tek atılarak kızartılır. Tartar sos servis edileceği kaseye alındıktan sonra dereotu ve limonla süslendikten sonra etrafına kalamar kzıartmaları koyularak servis edilir.


MALZEMELER

Kalamar Kızartması;

1 paket Horeca Select Halka Kalamar

1 su bardağı Horeca Select pancar Turşusu suyu

1 su bardağı Aro süt

¼ paket Horeca Select Limon çiçeği

2 şişe soda

1 tatlı kaşığı Aro tuz

2 adet Aro yumurta

250 gr Buğday nişastası


Tartar sos için;

½ adet bayat ekmek içi

1/6 bağ dereotu

40 gr kornişon turşu

1 su bardağı Aro mısırözü yağı

30 gr kapari

1 dilim limon


Kızartma için;
Horeca Select susuz bitkisel yağ


NASIL YAPILIR